Tovább a tartalomhoz

Keresés

Öt tonna vas a föld alatt – óriás tolózárakat építenek át a keleti városrészben

Fontos, ám a lakosok számára kevésbé érzékelhető munka folyik a keleti városrészben. Szakembereink a meszesi ivóvíz távvezeték nagyméretű tolózárait cserélik annak érdekében, hogy biztonságosabbá és rugalmasabbá tegyük a város ivóvízellátását. A csomópontok átépítésével célunk, hogy csőtörés esetén minél kisebb terület maradjon ideiglenesen víz nélkül.

Több mint 4,5 km hosszan szeli át Pécset a meszesi vezeték – ez a keleti városrész legnagyobb átmérőjű vízvezetéke, amely óránként 100 köbméternyi ivóvizet szállít Újhegyen keresztül a Meszesi tárolóba. Emellett a vezeték számos környező utcának is betáplálási pontja, így kulcsszerepe van a városrészek vízellátásában.

A most zajló projekt keretében a 400 milliméter átmérőjű távvezeték mentén összesen nyolc csomópontot építenek át szakembereink: kilenc darab 400 mm átmérőjű és négy darab 200 mm belső átmérőjű tolózár kerül a földbe. 
Egy-egy ilyen nagyméretű tolózár tömege mintegy 300 kilogramm – a kapcsolódó idomokkal, szerelvényekkel együtt egy komplett csomópont tömege elérheti az egy tonnát –, így a munkafolyamat különösen összehangolt tervezést és logisztikát igényel. Nyár végéig a projekt során összesen csaknem 5000 kilogrammnyi szerelvényt mozgatnak meg, építenek be és szerelnek a szakemberek. 

A munkálat folyamatos vízellátás mellett zajlik, így jó példa arra, hogy a zavartalan vízszolgáltatás hátterében nemcsak vízbázisok, vezetékek és szakemberek állnak, hanem olyan összetett, gyakran nem nyilvánvaló műszaki megoldások is, amelyek nélkül a rendszer nem működhetne biztonságosan.

Mire szolgál egy tolózár?

Az elzáró szerelvények kulcsfontosságúak a vízhálózaton: ezek teszik lehetővé, hogy meghibásodás esetén a lehető legkisebb területet kelljen célzottan kizárni a vízellátásból (például városrészek helyett csak egy-egy utcaszakaszt), és a karbantartások is célzottan, gyorsan, a legkisebb kellemetlenséggel történjenek. Minél több jól elhelyezett és jól működő elzáró van a hálózatban, annál kisebb területet kell érinteni egy beavatkozás során.

Az új szakaszolási lehetőségek nagyban növelik a vízellátó rendszer egészének üzembiztonságát, az elzárók révén jól lehatárolhatóak és minimálisra csökkenthetőek lesznek a szolgáltatáskiesések. 

 

2025.07.18.