Jövőre lesz 100 éves a fehérhegyi víztorony
A magasban elhelyezkedő 300 köbméteres tartálya a gravitáció segítségével biztosítja a szükséges víznyomást. Az elmúlt évszázad során nemcsak a város vízellátásában játszott fontos szerepet, hanem ipartörténeti emlékké is vált. A torony a bányászat fejlődésével együtt növekvő meszesi munkáslakótelep vízellátására épült az Első Dunagőzhajózási Társaság megrendelésére. Az alsó szinten toronyőri lakást is kialakítottak, ami a kor szociális színvonalát messze meghaladó kényelmet nyújtott.
A torony a vasbeton építészet korai időszakának technikai különlegessége, amelyhez a kor színvonalán kiemelkedő eszközökre volt szükség: az építés során Svédországból hoztak betonkeverőt, ami az 1920-as években ritkaságnak számított. A víztorony az elmúlt másfél évtized során több ütemben újult meg. 2010-ben a torony gépháza, vezetékrendszere és szerelvényei kaptak korszerűsítést. Két évvel később, 2012-ben a torony külső szerkezete is megújulhatott: a szakemberek megerősítették a tartópilléreket, új nyílászárókat építettek be, és új védőbevonatot kapott az egész épület. A munkálatok óta a torony ismét eredeti szépségében tündököl.
A víztorony ipari örökségként is jelentős szerepet tölt be: 2012-ben a felújítás befejeztével a Pécsi Bányásztörténeti Alapítvány emléktáblát helyezett el a torony lábánál, amely a helyi szénbányászat hőskorára emlékeztet.
A közelgő 100. évforduló méltó alkalom arra, hogy Pécs figyelme ismét a fehérhegyi víztoronyra irányuljon – egy olyan létesítményre, amely egyszerre mérnöki teljesítmény, közműfunkciót betöltő berendezés és a helyi ipari múlt mementója.