Tovább a tartalomhoz

Keresés

Tudatos csatornahasználat - hogyan előzzük meg a dugulásokat?

A dugulások többsége elkerülhető lenne, ha nem engednénk olajat, zsírt tartalmazó hulladékot a csatornába, és a vécépapíron kívül semmi mást nem bíznánk a szennyvízhálózat gondjaira. A konyhai zsiradék mellett – amely a cső falára rakódva leszűkíti a vezetéket – a legnagyobb problémát a nedvestörlők és higiéniai termékek jelentik: nem foszlanak szét és összetömörülve, rongycsomóként komoly fennakadást okoznak a csatornában. A szennyvízhálózatba ezért csak olyan folyékony hulladék kerülhet, ami a víz felhasználása során keletkezik mosogatáskor, mosáskor, fürdéskor, takarításkor; a vécén pedig csak azt lehet lehúzni, ami ott születik.

Nem kerülhet a lefolyóba:

  • A szilárd anyagok üzemzavart okoznak, elzárják a víz útját, tönkreteszik a központi és házi szennyvízátemelőkben lévő szivattyúkat. A csatornahálózat nem alkalmas szilárd vagy nehezen oldódó hulladékok eltüntetésére, ezért nem kerülhet bele: építési törmelék, homok, kavics, fa, fémkupak, műanyagflakon, csont, gyümölcsmag, szárnyasok tollazata, macskaalom, kisállatok teteme, ruhanemű, játék, eldobható pelenka, tisztasági és egészségügyi betét, nedves törlőkendő, ételmaradék, zsír, olaj.
  • A veszélyes, mérgező anyagok veszélyt jelentenek a vezetékekre, a szennyvíztisztító telepen dolgozókra és elpusztíthatják a szennyvizet tisztító mikroorganizmusakat is, így csökken a tisztítás hatékonysága. Szigorúan tilos a csatornába juttatni: benzin, festék, oldószer, vegyszer, gyógyszer, növényvédő szerek, nehézfém tartalmú folyadék.
  • A rendszer túlterhelését okozhatják, ezért nem kerülhetnek a csatornába: csapadékvíz, belvíz, talajvíz.

Kérjük, figyeljen rá, mi kerül a lefolyóba! Köszönjük együttműködését!

Eldugult házi szennyvízátemelő
Ezek kerülnek elő a hálózatból
Sok evőeszköz útja ér véget a szennyvíztelepen