Napfény + víz = áram 2011. április 19.
Megvan a fotoszintézist utánzó mesterséges levél prototípusa
Március végén jelentették be kutatók az Amerikai Kémiai Társaság idei konferenciáján, hogy előállították az első fotoszintézis utánzására képes mesterséges levelet, amellyel áram termelhető.
Kétmilliárd éves "tavacskák": a világ legősibb vizét fedezhették fel Dél-Afrikában 2011. március 3.
Feltehetően a világ legidősebb vizére bukkantak a Witwatersrand-medencében, Dél-Afrikában. A három kilométer mély hasadékokban lévő sós "tavacskák" korát kétmilliárd évesre becsülik a tudósok.
Egy óriás zúzmara közelképe 2011. március 1.
A hatalmasnak számító, 2 centiméteres képződmény egy kerítés felületén nőtt a dániai Silkeborgban. Ilyen szerkezetek létrejöttéhez igen alacsony hőmérséklet és egyenetlen felszín szükséges, a felvétel -15 Celsius-fokban készült. A tárgyakon kialakuló fagykristályok rendkívül változatos formákat ölthetnek, lehetnek például tűszerűek, laposak vagy négyszögletűek is. Sokszor igen összetett szerkezetet alkotnak, ahogy ezt a mellékelt fotó is példázza.
Esőt fakasztottak a sivatagban 2011. január 6.
Fél évvel a titkos projekt beindulása után Abu-Dzabiban bemutatták az Weathertec elnevezésű időjárásmanipuláló programot. A 11 millió dolláros beruházást esőcsináló gépeket a Metro Systems International svájci kutatói fejlesztették és üzemelték be 2010 nyarán a sivatagban, Al Ain város közelében. Június óta 52 alkalommal sikerült esőt fakasztaniuk a sivatag olyan területén, ahol ebben az időszakban szinte soha nem esik.
Felfedezték hazánk legnagyobb barlangi tavait 2011. január 5.
Tapolcában novemberben rábukkantak hazánk legnagyobb vízfelületű barlangi tavaira. A felfedezés során kiderült, a két újonnan feltárt képződmény egyenként is meghaladja az eddigi rekorder, a budai Lukács-fürdő szomszédságában lévő Molnár János-barlang 20x10 méteres vízfelületét: a kör alakú tapolcai termekben a víz egyenként 23-25 méter átmérőjű, több méter mély tavakat alkot.
Buborékos víz a csapból 2010. oktĂłber 15.
Szódavizet kínáló ivókutat adtak át Párizsban - a helyi vízszolgáltató kísérletének célja, hogy leszoktassa fogyasztóit a műanyag palackok túlzott mértékű vásárlásáról. A Jardin de Reuilly-n felállított, „la pétillanet"-re ("pezsegő") keresztelt ivókút ingyen biztosítja a párizsiaknak a szénsavas víz élvezetét.
Vízen járó robotok 2010. oktĂłber 13.
A vízi poloskához hasonló elven működő, vízen mozgó robotot fejlesztettek ki brit kutatók. A felületi feszültséget kihasználó szerkezetet a csendes vizek élővilágának vizsgálatára használják majd.
Az ugrálva haladó minirobotnak (a hagyományosan közlekedő robotokkal szemben) nem okoznak problémát a különféle terepakadályok, legnagyobb előnye, hogy olyan helyekre is gond nélkül behatolhat, ahova eddig csak a környezet megzavarása révén sikerült bejutni.
Szabályozott vízfogyasztás 2010. szeptember 23.
Csapra szerelhető, vízfogyasztást szabályozó szerkezetet fejlesztett ki egy koreai designer. A Sang-Hoon Lee által tervezett stílusos eszközzel könnyedén kontrollálhatjuk a felhasználásra kerülő litereket.
Száraz vizet állítottak elő kutatók 2010. augusztus 27.
Száraz vizet állítottak elő a liverpooli egyetem kutatói. Elnevezése és kinézete ellenére a porcukorra hasonlító anyag 95 százaléka folyékony víz. A nanoméretű vízcseppeket egy vékony réteg szilícium-dioxid veszi körbe, amitől por alakú lesz az anyag.
Átszelte a Csendes-óceánt a PET-palackokból épített tutaj 2010. jĂşlius 29.
Teljes egészében újrafelhasznált hulladékból épült hajóval kelt át a Csendes óceánon egy brit milliomos. David de Rothschild, a híres bankárdinasztia sarja öt társával március 20-án hagyta el San Franciscót. A Plastiki névre keresztelt, 18 méteres különleges vízi jármű teste több mint 12 ezer műanyag palackból áll, árboca újrahasznosított alumínium öntözőcsövekből készült.
2
19 db publikáció a témához kapcsolódóan